papírové skládačky "bez nůžek a lepidla"

galeona / fregata vojenský vrtulník kosmické bojové vozidlo vojenské vznášedlo ruský venkovský pravoslavný kostelík kabriolet
silniční válec odpalovací základna raketového komplexu silniční tahač Nieuport-16 hasičský vůz

Skládačky firmy Umnaja Bumaga jsem poprvé spatřil na veletrhu Model Hobby 2002. Na stánku firmy byly k vidění desítky modýlků tanků, stavebních strojů, vrtulníků, plachetnic, automoblů i staveb. Dále domečky s panáčky, karnevalové masky, prostě všehochuť. Současný výrobní program čítá zhruba 70 ks a můžete si jej prohlédnout na webu firmy Umnaja Bumaga, což lze přeložit jako "moudrý" či "chytrý papír". Podle mého soudu dobře zvládnutá kresba, perfektně vymyšlený obal. Samé plus, až je to podezřelé, co? Čekáte nějaký háček? No dobrá, byl tam. Vše totiž bylo ve stylu "bez nůžek a lepidla". Tedy žádné modely ale pouhé skládačky pro děti, už vidím, jak ohrnujete nos.

Pro lepší představu přináším malou ukázku ze stavby lehkého rýpadla - kat. číslo 052.

motorová část a kabina
rameno se lžící
pásový podvozek
před kompletací
výsledek vypadá slušně ze všech stran
malá ukázka pracovního dosahu

Největši část modelů je o rozsahu 3 listů formátu A4, některá vojenská technika je menší, pár modelů je rozsáhlejších. Zabaleno v přebalu, chlopně přebalu u mnoha modelů obsahují čtyři nevysekané oboustranné ploché figurky víceméně vhodné k danému modelu. Díly jsou vždy vysekány a jdou bez problémů oddělit. Stavebnice obsahuje čtyřstránkový návod na sestavení. Ten je samozřejmě v ruštině, avšak doplněn tolika návodovými kresbami, že rozumět textu netřeba.

ukázka návodu je od modelu silničního válce kat. číslo 056 UmBum

Sestavení je jednoduché, vše drží pomocí důmyslných zámků, modely u nichž to má význam jsou pohyblivé. Díly jsou přesné, žádné velké nepřesnosti či mezery mezi díly nevznikají. Některé modely obsahují kolečka z materiálu, který se používá u 3D puzzlí (nevím, zda jde o nějaký druh molitanu).
Některé z modelů se snaží, samozřejmě s ohledem na daná omezení, postihnout skutečnou předlohu, jiné jsou fikcí. Například plachetnice je jednou galeona, pak fregata a přitom konstrukce je stejná. Na druhou stranu např. model kamenného kostela má předlohu v reálné stavbě postavené na počest vítězného pochodu ruských pluků na Volžské Bulharsko v roce 1164. Při odstranění nevhodných "čouhajících" chlopní a zámků a použití lepidla lze sestavit vcelku ucházející model.

Musím uznat, že mne modely firmy "UmBum", jak se zkráceně sama nazývá, nadchly a některé z nich jsou již k zakoupení v našem e-obchodě.

M. Gabriel
2002-10-03